You Are Here: Home » Kombëtarja » Kombëtarja A » Renditja e FIFA-s: Shqipëria ngjit +17 vende

Renditja e FIFA-s: Shqipëria ngjit +17 vende

Asport - Kombëtarja shqiptare ka bërë një ngjitje të konsiduerueshme prej 17 vendesh në renditjen mujore të FIFA-s, për muajin nëntor.


Kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri De Biazi pozicionohen në vendin e 67-të, falë 496 pikëve të grumbulluara, ndërkohë që tri vendet e para mbahen nga Spanja, kampione e Botës dhe e Europës në fuqi, e ndjekur nga Gjermania dhe Argjentina. Sa u takon skuadrave të grupit tonë kualifikues për “Botërorin 2014”, e para është Zvicra e Otmar Hicfeldit, në vendin e 16-të me 966 pikë, ndërsa më pas vjen Norvegjia, në vendin e 26-të me 778 pikë.

Edhe pse e mundëm në kualifikuesen e fundit në “Qemal Stafa”, Sllovenia renditet para kombëtares sonë, pikërisht në vendin e 49-të me 593 pikë. Kuqezinjtë kanë lënë pas në këtë renditje dy rivalë në grupin tonë kualifikues, konkretisht Islandën, në vendin e 96-të, dhe Qipron, e pozicionuar në vendin e 127-të. Vlen të theksohet fakti se kundërshtari ynë i radhës në miqësoren e këtij muaji, Kameruni, pozicionohet i 62-ti, me 520 pikë, vetëm pesë vende më lart se Shqipëria. Kombëtarja jonë renditej e 84-ta për muajin tetor, teksa kishte 414 pikë, aq sa në muajin paraardhës, ndërsa ngjitja e kësaj radhe është vërtet e konsiderueshme.

Pavarësisht se nuk morëm dot maksimumin në dy ndeshjet e radhës kualifikuese, që i luajtëm në fushën tonë (humbën 2-1 ndaj Islandës dhe fituam 1-0 ndaj Sllovenisë), ky katapultim në renditjen mujore të FIFA-s vlerësohet sukses, edhe pse nuk sjell ndonjë gjë në klasifikimin momental të grupit tonë kualifikues, apo në shanset reale të kombëtares sonë në fushatën eliminatore të “Botërorit 2014”.

© 2013 - asport.info

Scroll to top